Eskişehir Medya
Eskişehir Emlak Eskişehir Apartlar

Eğitim

Anadolu Üniversitesinde 10 Kasım Atatürk’ü anma töreni

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 81. yılında, Anadolu Üniversitesi Atatürk Meydanında düzenlenen tören ile anıldı. Saatler 09.05'i gösterdiğinde Yunus Emre Kampüsünden sirenler çaldı, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Buradaki törene Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Anadolu Üniversitesi yönetimi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Tören sonrasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde anma programı düzenlendi. 

ESOGÜ’de gerçekleştirilen programa; Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Hava Orgeneral Atilla Gülan, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan, Metin Nurullah Sazak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, askeri ve mülki erkan, kamu kurum amirleri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının hep bir ağızdan okunmasıyla başladı. Ardından ESOGÜ Rektörü Şenocak, günün anlam ve önemi belirten bir konuşma yaptı. Rektör Şenocak, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81. yıldönümünde O’nu bir kez daha anmak ve anlamak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yeni bir Türk devleti kurmuş, insanlık tarihine yepyeni düşünceler getirmiş ve uygulamış bir önderdir. Türkiye Cumhuriyeti O’nun kurmuş olduğu temeller üzerinde durmakta, O’nun açtığı yolda yürümektedir.” dedi.

ESOGÜ Halk Bilim Araştırma ve Uygulama Merkezi Türk Müziği Topluluğu Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan kısa bir dinleti sundu. Sonrasında ise ESOGÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATAM) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cezmi Karasu, ‘’Atatürk, Milli Birlik ve Vatandaşlık’’ adlı konferans verdi.

 Gönderen: haber
1781 kez okundu

Advertisement

Öne Çıkan Başlıklar