Eskişehir Medya
Eskişehir Emlak Eskişehir Apartlar

Ekonomi

Ford Otosan’ın teknoloji tedarikçileri Eskişehir 2. Teknoloji Günleri’nde buluştu

Türkiye otomotiv sektörünün öncü şirketi Ford Otosan, geçtiğimiz yıl ilkini hayata geçirdiği Eskişehir Teknoloji Günleri’nin 2.si akıllı üretim teknolojileri, sanal gerçeklik ve nesnelerin interneti gibi alanlarda faaliyet gösteren teknoloji tedarikçilerinin katılımı ile 9-11 Ekim tarihleri arasında Eskişehir Fabrikası’nda gerçekleştirdi. 

Ford Otosan Eskişehir 2. Teknoloji Günleri etkinliğinde ABB, Fanuc, Festo, Leuze Electronic, Entek, Sick, SMC, Stäubli ve Eepos, Phoenix Contact gibi teknoloji alanında önde gelen 12 firma yer aldı.

Katılımcı firmalar, standlarında robot, sensör, VR, AR sistemleri, kamera ve görüntü işleme teknolojileri üzerine yenilikçi ve teknolojik uygulamalarını sergiledi. Ford Otosan’ın 12 teknoloji tedarikçi firması 3 gün boyunca ürünlerini sergilerken, Eskişehir Fabrikası çalışanları da ürünler ve uygulamalar hakkında bilgilendirildi.

“Güncel teknolojilerin üretim süreçlerine adaptasyonu en önem verdiğimiz konulardan biri”

Ford Otosan Eskişehir Fabrikası Müdürü Aysan Hoşver, yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

Eskişehir’de yerli üretim yapan, Türkiye’nin ‘en yüksek yerlilik oranına sahip ağır ticari markası’ olarak, Ford Otosan Eskişehir Teknoloji Günleri’ni Eskişehir Fabrikamızda 2. kez düzenlemekten büyük mutluluk duyuyoruz. Güncel teknolojilerin üretim ve iş süreçlerimize adaptasyonu en önem verdiğimiz konulardan biri. Bu doğrultuda akıllı üretim teknolojilerinin lider firmalarının yenilikçi uygulama ve ürünleri ile fabrikamızda çalışanlarımızla buluşması çok değerli. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da sektörün önde gelen firmaları ve iş ortaklarımızın katıldığı etkinlikte, katılımcı firmalar yenilikçi ürün ve uygulamalarını kendi standlarında sergiledi, çalışanlarımızla bir araya geldi. Gelenekselleşerek devam etmesini öngördüğümüz bu özel etkinlik vesilesi ile tüm katılımcı firmalara ve iş ortaklarımıza teşekkür ediyoruz.”

Ford Otosan Eskişehir Fabrikası: Türkiye’de üretim çeşitliliğini tek çatı altında toplayan tek fabrika

Türkiye’nin araç, dizel motor ve güç aktarma üretim çeşitliliğini tek çatı altında toplayan tek fabrika konumundaki Ford Otosan Eskişehir Fabrikası, 88.000 metrekare kapalı, 1.1 milyon metrekare açık alanda Ford Trucks kamyon, motor ve motor sistemleri üretiyor. Bugüne kadar toplamda 220.000 adetten fazla kamyon ve çekici, 895.000 adetten fazla motor üretimi gerçekleştirilen fabrika, 1500'ü aşkın kişiye istihdam sağlıyor. Fikri mülkiyet hakları %100 Ford Otosan’a ait olan 13 litre Ecotorq motorların üretildiği Ford Otosan Eskişehir Fabrikası’nda Ar-Ge Merkezi, Motor Test Merkezi, Test Pisti, Prototip Atölyesi ve 3 adet şanzıman test odası da bulunuyor.

Ayrıca, 2018’de 49,5 milyon avroluk yatırımla Türkiye'nin ilk yerli ağır ticari şanzımanının üretimi için çalışmalara başlayan fabrika, 2021 yılından itibaren Eskişehir'de üretilen kamyonlarda bu şanzımanı kullanmayı planlıyor.

Ford Trucks, Eskişehir’den dünya çapında bir başarı hikayesi yazmayı sürdürüyor

Eskişehir'de geçtiğimiz yıl Türkiye’nin sıfırdan geliştirilen ve üretilen ilk çekicisi F-MAX'i pazara sunan Ford Trucks, F-MAX'in IAA Hannover Uluslararası Ticari Araç Fuarı’ndaki dünya prömiyerinin ardından 2019 Uluslararası Yılın Kamyonu (ITOY) ödülünün sahibi olmuştu. ITOY ödüllü F-MAX, daha sonra Avusturya ve son olarak da Rusya'da 'Yılın Kamyonu' ödüllerini almayı başardı. Eskişehir’de üretilen Ford Trucks çekici ve kamyonları, 50’ye yakın ülkeye ihraç edilirken, dünya çapında başarı hikayesi yazmaya devam ediyor.

 Gönderen: haber
1353 kez okundu

Advertisement

Öne Çıkan Başlıklar